Prof. Krzysztof Szczerski - Wartości chrześcijańskie podstawą polityki - Dzień Patrioty

Prof. Krzysztof Szczerski - wykład pt. "Wartości chrześcijańskie podstawą polskiej polityki. Od Pawła Włodkowica do Marszałka Piłsudskiego."

W tym arcyciekawym wystąpieniu prof. Szczerski opisuje, jak bardzo myśl i praktyka chrześcijańska jest wpleciona w politykę Polski. Jest to tym cenniejszy wgląd, iż Krzysztof Szczerski jako jeden z najbliższych współpracowników Prezydenta Andrzeja Dudy sam tę politykę tworzy. I udowadnia, że wartości chrześcijańskie nie przeszkadzają politykowi, ale wręcz przeciwnie powinny być podstawą jego działania. "Dzisiaj problemem nie jest to, że ktoś chce przekonywać siłą do chrześcijaństwa. Mamy do czynienia z sytuacją wręcz odwrotną. To od chrześcijaństwa chce się ludzi odciągać siłą," mówi prof. Szczerski.

Tym samym nawiązuje też do książki "Dialogi o naprawie Rzeczypospolitej", której prof. Szczerski wraz z Leszkiem Sosnowskim jest autorem. Książkę można zobaczyć tutaj: http://www.bialykruk.pl/ksiazka/dialo... .

Wykład miał miejsce w trakcie Dnia Patrioty, który został zorganizowany przez Wydawnictwo Biały Kruk i odbył się 24 października 2015 w Aula św. Jana Pawła II w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Spotkanie prowadził Jakub Maciejewski.

Więcej na: http://www.bialykruk.pl

Natomiast wstęp do "Dialogów o naprawie Rzeczypospolitej" napisał prof. Andrzej Nowak. Oto fragment:

"Tom, który Biały Kruk oddaje w Państwa ręce, to długa i ważna dla Rzeczypospolitej tradycja: poważnej, nacechowanej troską o wspólne dobro rozmowy, zaczyna się od formy dialogu politycznego, który wprowadził do języka polskiego Stanisław Orzechowski (1513-1566). Wydawca z Krakowa, rzec można – wolny obywatel tej ziemi, zaprasza do rozmowy posła, polityka, by wspólnie przyjrzeć się stanowi Rzeczypospolitej, już III Rzeczypospolitej; żeby powiedzieć sobie, co ich, co nas boli i jak bólowi, a raczej jego źródłom, politycznym chorobom i społecznym patologiom, radzić. To jest współczesna rozmowa ziemianina z posłem. Wolny obywatel, zatroskany marnotrawstwem, zdenerwowany głupotą, która zbyt już się szarogęsi na publicznej scenie, pyta swojego w politykę zaangażowanego interlokutora o możliwości naprawy złego stanu.

Jest to – w obu przypadkach: dialogów Orzechowskiego, i dialogu Sosnowskiego-Szczerskiego – namysł nad praktycznymi posunięciami, które mogłyby sprawić, byśmy się poczuli bardziej u siebie, w domu, a nie na pchanej gdzieś przez silniejszych tego świata platformie. Platforma jest, jak sama nazwa wskazuje, formą płaską. Czy można zamknąć na platformie aktywność obywatelską? Nie, obywatel potrzebuje przestrzeni do swego działania, do swej wolności, nie spłaszczającej partii-platformy. Prof. Krzysztof Szczerski i Leszek Sosnowski szukają tej przestrzeni, wskazują na konieczność jej przywrócenia – żeby Polska była Polską.

To jest prawdziwa podstawa przestrzeni obywatelskiej: prawo moralne w nas, zaszczepione przez Boga, poświadczone przez niebo gwiaździste nad nami. Bez tego obywatelstwa nie ma. Może być tylko płaska platforma – a na niej zoo z pootwieranymi klatkami. Silni zjadają słabych, pasożytujące kliki pasą się na swojej żywicielce – Rzeczypospolitej. Albo tak będzie, albo naprawimy naszą Rzeczpospolitą. W tym mają nam pomóc te rozmowy. I, da Bóg, pomogą."

Zobacz książkę na http://www.bialykruk.pl/ksiazka/dialo...